An experiment was conducted in which the volume of a fixed quantity of gas was m
ID: 506509 • Letter: A
Question
An experiment was conducted in which the volume of a fixed quantity of gas was measured at different temperatures at constant pressure. The results are tabulated below. Graph the data, and answer the questions from the graph. a. What will the volume be at 450K? b. At what temperature will the volume be 7.73L? c. Calculate and state the physical significance of the slope of the curve. d. Determine the equation of the curve. e. Write a statement expressing the relationship between the variables. Be sure to identify any restrictions that may apply. A beaker was placed on a balance and different volumes of a liquid were poured into it. The mass of the beaker plus Squid was measured each time. Prepare a graph that best represents the data as collected: a. Calculate the density of the liquid. b. Write an equation for the curve. This may require a second graph. c. What is the mass of the beaker? Below are the data from an experiment in which the distance travelled by a freely falling ball was measured at different times from the moment of release. Prepare a graph of these data. Then prepare a second graph of distance versus the square of time. a. Estimate the distance travelled in 0.83 seconds. b. Estimate the time required to fall 5.83m. c. Write an equation for the relationship between time and distance fallen. d. Use the equation to confirm your answers to a and bExplanation / Answer
1) Plot a table of volume (y-axis) vs temperature (x-axis) as below.
a) Use the linear equation to find out the volume of the gas at 450 K. Plug in x = 450 and find y.
y = 0.0154*450 – 0.3286 = 6.93 – 0.3286 = 6.6014 6.60
The volume of the gas at 450 K is 6.60 L (ans).
b) Use the linear equation again. Put y = 7.73 and find x.
7.73 = 0.0154x – 0.3286
===> 0.0154x = 7.73 + 0.3286 = 8.0586
===> x = 8.0586/0.0154 = 523.28 523 K (ans).
c) The slope of the curve is obtained from the plot as 0.0154. The slope will have a unit. Since y (volume) has unit L and x (temperature) has unit K, the slope will have a unit of L/K. Therefore, the slope of the plot is 0.0154 L/K (ans).
The slope is a constant and gives the value of the Charle’s law proportionality constant for the particular gas.
d) The volume of the gas is directly related to the temperature of the gas. As the temperature rises, the volume increases.
2) Prepare a plot of mass of the beaker plus liquid vs the volume of the liquid in the beaker. Put the volume of the x-axis and the mass on the y-axis.
a) The slope of the plot gives the density of the liquid. The left side has unit grams and x (volume) has unit milliliter; hence the density will have unit g/mL. The density of the liquid is 1.2142 g/mL (ans).
b) The equation of the curve is obtained from the plot: y = 1.2142x + 164.23
c) The mass of the beaker is given by the y-intercept. When x = 0 (i.e., no liquid is taken in the beaker), we put x = 0 and obtain y = 164.23.
Therefore, the mass of the beaker = 164.23 g (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.