At 816 degree C and 1.00 atm pressure, a gaseous mixture or carbon monoxide and
ID: 506670 • Letter: A
Question
At 816 degree C and 1.00 atm pressure, a gaseous mixture or carbon monoxide and carbon dioxide is in equilibrium with solid carbon according to the reaction equation C (s) + CO_2 (g) 2 CO (g) If the gaseous mixture is 85.45% CO by mass, what is the equilibrium constant k_p (expressed in terms of the partial pressures in atm) at this temperature? (No units required.) For the above reaction, if the value of K_p (expressed in terms of the partial pressures in atm) was 0.201 at 638 degree C, what would be the value of K_eq (expressed in terms of the molar concentrations) at 638 degree C? (No units required.)Explanation / Answer
Basis : 100 gm of gas mixture, Co=85.45 gm, moles of CO= mass/molar mass= 85.45/28 =3.02, mass of CO2=100-85.45= 14.55 gm, moles of CO2= 14.55/44 = 1.04
mole fraction = moles/total moles
Mole fractions : CO= 3.02/(3.02+1.04)= 0.74, CO2=1-0.74=0.26
Partial pressure : Mole fraction* total pressures
Partial pressures : CO= 1*0.74= 0.74 atm and CO2= 0.26*1= 0.26 atm
for the reaction C+CO2(g)----->2CO(g), Kp= [PCO2]/PCO2]=0.74*0.74/0.26= 2.11
Kp= KC*(RT)deltan, where deltan= moles of gas in the product- moles of gas in the reactant= 2-1= 1
Kp= KC*RT, at 638 deg,c T= 638+273= 911K
KC= KP/RT = 0.201/(0.0821*911) =0.0027
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.