At 65 degree C, the half-life for the first-order decomposition of N_2O_5 is 2.3
ID: 509579 • Letter: A
Question
At 65 degree C, the half-life for the first-order decomposition of N_2O_5 is 2.38 min. N_2O_5 (g) rightarrow 2NO_2 (g) + 1/2 O_2 (g) 1.50 g of N_2O_5 is introduced into an evacuated 16 - L flask at 65 degree C. What is the initial partial pressure, in mmHg, of N_2O_5 (g)? Express your answer using two significant figures. What is the partial pressure, in mmHg, of N_2O_5 (g) after 2.38 min? Express your answer using two significant figures. What is the total gas pressure in mmHg, after 2.38 min? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
A)
Partial Pressure of N2O5 is given by
P-N2O5 = nRT/V
n = moles = mass/MW = 1.5/108.01 = 0.0138876 moles of N2O5
P-N"O5 = 0.0138876*62.3*(65+273)/(16) = 18.277 mm Hg of N2O5
B)
after 2.38 mins, find P-N2O5
recall that this is HALF life
so
P must be reduced at 1/2 of its original value
so
P-N2O5 = 1/2*18.277 = 9.1385 mm Hg
then
Find Total P
N2O4 = x = 9.1385
NO2 = 2*x = 2*9.1385 = 18.277
O2 = 1/2*x =1/2*9.1385 = 4.56925
Total P = 9.1385+18.277+4.56925 = 31.98475 mm Hg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.