Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PRACTICE QUESTIONS 1. A student used the procedure for part A of the experiment

ID: 510937 • Letter: P

Question

PRACTICE QUESTIONS 1. A student used the procedure for part A of the experiment and obtained the following data: mass of metal cylinder, of flask, 48.819 g; mass filled with water, 95.747 g mass of flask with metal and water, 154.281 g. The den- sity of water at the lab temperature was a. Use this data and show your work to determine the values listed below. a) Mass of water displaced by the solid sample b) Volume of displaced water (equals metal volume) io. S c) Density of metal sample 2. The same student, using the same equipment, continues by performing part B of the procedure. The flask is filled with a salt water sample of unknown density and a mass of 99.945 g is recorded. Use this value and data from question 1 to find the values listed. Show work. SI 12-6 a) Mass of liquid sample ass of water that fill c) Volume of water that fills 42.012 s flask (same for unknown liquid) d) Density of liquid sample

Explanation / Answer

1)Mass of metal cylinder = 64.650g

Mass of empty flask = 48.819g

Mass of flask + water = 95.747 g

Mass of flask + water + metal = 154.281 g

a)Mass of water displaced by solid sample = (Mass of flask + water +meal) – (Mass of flask + water)

                                                                        = 154.281g – 95.747g

                                                                        = 58.534 g

b) A submerged object displaces a volume of liquid equal to the volume of the object.

Volume of displaced water = Mass of water/ density of water

                                                = 58.534g/0.998203 g/cm3

                                               = 58.639 cm3 = volume of metal

c) Density of metal = mass of metal/ volume of metal

                                 = 64.650 g/ 58.639 cm3

                                = 1.1025g/cm3

2) Equipment is same, so mass of flask = 48.819 g

Mass of flask + water = 99. 945g

a) Mass of liquid sample = 99.945g – 48.819g = 51.126g

b) Mass of water that fills the flask = 95.747g – 48.819g = 46.928 g

c) Volume of water that fills flask = M/D

= 46.928g/0.998203

= 47.0125cm3

d) Density of liquid sample = M/V

                                                = 51.126g/47.0125cm3

                                                = 1.0875g/cm3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote