Clerici solution is a solution of equal parts thallium formate (TI(CHO2), mw=251
ID: 511059 • Letter: C
Question
Clerici solution is a solution of equal parts thallium formate (TI(CHO2), mw=251) and thallium malonate (TI(C3H3O4) mw=510) in water. It is a freely flowing, oderless liquid which changes from yellowish to colorless upon decreasing the concentration of thallium salts.
At a density of 4.25 g/cm^3 at 20 degrees celius. So dense... it will FLOAT ROCKS!!
The solution can be prepared by dissolved 300 grams of each salt in 40 grams of water. What is the expected final volume, molarity, molailty, and mole fraction (of each component)?
Explanation / Answer
Ans. #1. Moles of thallium formate = 300 g/ (251 g/ mol) = 1.195 mol
Moles of thallium malonate = 300 g/ (510 g/ mol) = 0.588 mol
Moles of water = 40 g/ (18 g/ mol) = 2.222 mol
Total number of moles = 1.195 + 0.588 + 2.222 = 4.005 mol
Mole fraction of thallium formate = Moles of thallium formate/ total moles
= 1.195 mol / 4.005 mol = 0.298
Mole fraction of thallium malonate = 0.588 mol / 4.005 mol = 0.147
Mole fraction of water = 2.222 mol / 4.005 mol = 0.555
#2. Total mass of solution = 300 g (t. formate) + 300 g (t. malonate) + 40 g H2O
= 640 g
Volume of solution = Mass / density
= 640 g / (4.25 g/ cm3)
= 150.588 cm3 = 150.588 mL = 0.150588 L
#3. Molarity of thallium formate = Moles of t. formate / Volume of solution in liters
= 1.195 mol/ 0.150588 L
= 7.936 mol/ L
= 7.936 M
Molarity of t. malonate = 0.588 mol/ 0.150588 L = 3.905 M
Molarity of H2O = 2.222 mol / 0.150588 L = 14.755 M
#4. Molality: Molality is given as moles of the solute per kg of solvent. Here, water acts as solvent.
Molarity of thallium formate = Moles of t. formate / Mass of water in kg
= 1.195 mol/ 0.040 kg
= 29.875 mol/ kg
= 29.875 m
Molarity of t. malonate = 0.588 mol/ 0.040 kg = 14.7 m
Molarity of H2O = 2.222 mol / 0.150588 L = 55.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.