When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 511081 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter. In the laboratory a general chemistry student finds that when 5.03 g of NH4Cl(s) are dissolved in 104.80 g of water, the temperature of the solution drops from 24.77 to 21.35 °C. The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.80 J/°C. Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of NH4Cl(s) in kJ/mol. Assume the specific heat of the solution is equal to the specific heat of water.
Explanation / Answer
mass of water = 104.80 g
mass of salt = 5.03 g
mass of solution = 104.80 + 5.03 = 109.83 g
temperature drop = 21.35 - 24.77 = - 3.42
Q = m Cp dT + Cp dT
= 109.83 x 4.18 x - 3.42 + 1.80 x - 3.42
= - 1577.7 J
moles of NH4Cl = 5.03 / 53.49 = 0.0940
Enthalpy = - Q / n = 1577.7 x 10^-3 / 0.0940
enthalpy of dissolution = 16.78 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.