Hydrazine reacts with O 2 to form water and N 2 . N 2 H 4 () + O 2 (g) 2H 2 O()
ID: 512134 • Letter: H
Question
Hydrazine reacts with O2 to form water and N2.
N2H4() + O2(g) 2H2O() + N2(g)
Hr° = -622.29 kJ/mol-rxn
rS° = 4.87 J/Kmol-rxn
rG° = -623.75 kJ/mol-rxn
Because this is an exothermic reaction, energy is evolved as heat. What temperature change is expected in a heating system containing L of water if 1.00 mole of N2H4() reacts?
Assume no energy is lost to the surroundings.
Hydrazine reacts with O2 to form water and N2.
N2H4() + O2(g) 2H2O() + N2(g)
Hr° = -622.29 kJ/mol-rxn
rS° = 4.87 J/Kmol-rxn
rG° = -623.75 kJ/mol-rxn
Because this is an exothermic reaction, energy is evolved as heat. What temperature change is expected in a heating system containing L of water if 1.00 mole of N2H4() reacts?
Assume no energy is lost to the surroundings.
Explanation / Answer
We know
rG° = Hr° - T*rS°
-623.75 = -622.29 -T*(0.00487)
T = 300 K
So this reaction is happening at 300 K
If the intial tempeature is say 25 deg C or 298 K then temperature difference of 2 K expected.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.