chemical percentage of gases in the atmosphere of Mars is 95.3% CO2, 2.7% N2, 1.
ID: 512519 • Letter: C
Question
chemical percentage of gases in the atmosphere of Mars is 95.3% CO2, 2.7% N2, 1.6% Ar and a small percentage of O2, Ne, and so forth. in a 1.2 miles sample of the mars atmosphere, what fraction in moles is CO2? chemical percentage of gases in the atmosphere of Mars is 95.3% CO2, 2.7% N2, 1.6% Ar and a small percentage of O2, Ne, and so forth. in a 1.2 miles sample of the mars atmosphere, what fraction in moles is CO2? chemical percentage of gases in the atmosphere of Mars is 95.3% CO2, 2.7% N2, 1.6% Ar and a small percentage of O2, Ne, and so forth. in a 1.2 miles sample of the mars atmosphere, what fraction in moles is CO2?Explanation / Answer
Assume that the mass of air is 100 g, thus 95.3 g CO2, 2.7 g N2 , 1.6 g Ar and 0.4 g O2
Now calculate the moles of all gases as follows:
CO2: = 95.3 g / 44 g/ mole = 2.17 moles CO2
N2 = 2.7 g / 28 g/ mole = 0.096 moles
Ar = 1.6 g / 40 g/ mole = 0.04 moles
O 2= 0.4 g / 32 g/ mole = 0.0125 moles
Total moles = 2.3185 moles
Mole fraction of CO2 = 2.17/ 2.3185
= 0.9359
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.