You want to design a pump and treat system to remove nicked from solution as (Ni
ID: 513029 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
(a)
Ksp=[Ni2+][S2-]
Ni=4 mg/l
[Ni2+]=4 *10-3g/lit /58.7 g/mol=6.81*10-5 M
[S2-]=4*10-20/6.81*10-5=5.87*10-16 mol/lit=5.87*10-16*32 gm/mol=1.8784*10-14 gm/lit=1.8784*10-11 mg/lit
(b)
[S2-] =5.87*10-16 mol/lit
Ni+S---->NiS
So [NIs]=5.87*10-16 mol/lit*4 lit/min=2.348*10-15 mol/min*90.7589 gm/mol=2.13*10-13 gm/min
So in one day =24 hr=24*60 min=1440 min
So in one day NiS=2.13*10-13*1440=3.0672*10-10 gm = 3.0672*10-7 mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.