A cylinder with a moveable piston contains 92g of Nitrogen. The external pressur
ID: 513361 • Letter: A
Question
A cylinder with a moveable piston contains 92g of Nitrogen. The external pressure is constant at 1.00 atm. The initial temperature is 200K. When the temperature is decreased by 82 K, by putting it in a lower temperature freezer, the volume will decrease, according to the Ideal Gas Law. Calculate the work for this process. Express your answer in J. The conversion factor between liter atmospheres and joules is 101.3 J = 1 L atm. The gas constant is 0.08206 (L atm)/(mol K). Molecular weight of Nitrogen is 28 g/mol
Explanation / Answer
m = 92 g of N2
MW = 28 g/mol
mol = 92/28 = 3.29 mol
P = 1 atm = 101325 Pa
T1 = 200 K
T2 = 200-82 = 118 K
Vdecreases
W = - P *(Vf-Vi)
P1V1 = n1*R*T1
V1 = 3.29*0.082*200/(1) = 53.956 L
V2 = 3.29*0.082*118/(1) = 31.834 L
W = - P *(Vf-Vi)
W = - 1 *(31.834 -53.956 )
W = 22.122 atmL
w = 22.122*101.3
W = 2240.9586 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.