A cylinder of mass 12.0 kg rolls without slipping on a horizontal surface. At a
ID: 2033896 • Letter: A
Question
A cylinder of mass 12.0 kg rolls without slipping on a horizontal surface. At a certain instant its center of mass has a speed of 11.0 m/s.
(a) Determine the translational kinetic energy of its center of mass.
(b) Determine the rotational kinetic energy about its center of mass.
(c) Determine its total energy.
9. + -/1 points SerPSET9 10.P.059.MI A cylinder of mass 12.0 kg rolls without slipping on a horizontal surface. At a certain instant its center of mass has a speed of 11.0 m/s. (a) Determine the translational kinetic energy of its center of mass (b) Determine the rotational kinetic energy about its center of mass (c) Determine its total energyExplanation / Answer
Let the velocity of center of mass be v = 11 m/s
mass of cylinder , m = 12 kg
a) Translational Kinetic Energy is KEtrans = (1/2)m*v^2
KEtrans = 0.5*12*11^2 = 6*121= 726 J
b) The Rotational Kinetic Energy is given by KErot = (1/2)*I*W^2
I is Moment of Inertia of cylinder = (1/2)mR^2
W is angular velocity= v/R, R is radius of cylinder.
So, KErot = (1/2)*I*W^2 =(1/2)* (1/2)mR^2* v^2/R^2 = (1/4)m*v^2 = 726/2 = 363 J
KErot = 363 J
c)
Total Kinetic Energy is sum of translational and rotational kinetic energies
KEtrans+ KErot = 726+363 = 1086 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.