Calculate the mass in kg of water produced from the combustion of 1.0 gallon (3.
ID: 513397 • Letter: C
Question
Calculate the mass in kg of water produced from the combustion of 1.0 gallon (3.8 L) of gasoline (C_8H_18). The density of gasoline is 0.79 g/raL. [4.2 kg H_2O] One mole of aspartame (C_14H_18N_2O_5) reacts with two moles of water to produce one mole of aspartic acid (C_4H_7NO_4), one mole of methanol (CH_3OH) and one mole of a mystery molecule. a. What is the molecular formula of the mystery molecule? b. What mass of the mystery molecule is produced from 378 g of aspartame? KO_2 is used in a closed-system breathing apparatus. It removes carbon dioxide and water from exhaled air. The reaction for the removal of water is: KO_2 + H_2O O_2 + KOH. The KOH produced is used to remove carbon dioxide by the following reaction: KOH + CO_2 rightarrow KHCO_3. a. What mass of KO_2 produces 235 g of O_2? [696 g KO_2] b. What mass of CO_2 can be removed by 123 g of KO_2? [76.1 g CO_2] In the combustion of propane (C_3H_8), if 200.0 g of propane is burned in air, how many grams of water are produced? [326.8 g H_2O] 1.000 g of an organic molecule that contains only carbon and hydrogen burns completely in the presence of excess oxygen. It yields 0.0333 mol of CO_2 and 0.599 g of H_2O. (a) Find the empirical mass of the compound. (b) The molecular mass was determined experimentally to be 84.159 g/mol. What is the molecular formula? [C_6H_12] Balance these equations, and identify the type of reaction H_2O(l) rightarrow H_2(g) + O_2(g) Zn(s) + Au(aq)^+ rightarrow Zn(aq)^2+ + Ag(s) Hydrochloric acid reacts with a solid chunk of aluminum to produce hydrogen gas and aluminum ions. Write the balanced chemical equation for this reaction. What type of reaction is this?Explanation / Answer
Question 1.
mass of water in kg:
1 gal of gasoline
C8H18 + O2 = CO2 + H2O
balance
C8H18 + 25/2O2 = 8CO2 + 9H2O
ratio is 1 mol of gasoline = 9 mol of H2O
calculate moles of gasoliume
mass = d*V = 0.79 g/mL * 3800 mL = 3002 grams of gasoline
so
MW octane = 114.23 g/mol
mol = mass/MW = 3002/114.23 = 26.280 moles of octane
so ratio is 1:9
26.280 mol of cotne --> 9*26.280 = 236.52 moles of water
1 mol = 18 g
236.52 mol = 236.52*18 = 4257.36 g --> 4.25 kg of water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.