Calculate the mass of 10 0 mL of a I quid that has 3 density of 0.7863 g/mL. Sho
ID: 894809 • Letter: C
Question
Calculate the mass of 10 0 mL of a I quid that has 3 density of 0.7863 g/mL. Show your work. Express the correct number of significant figures and the proper units. A piece of metal was weighed on a laboratory balance four (4) times and gave the results: 15.75,15.72,15.79, and 15 76 grams Determine the standard deviation from mean mass. Show your work. Express the correct number of significant figures and You may be able to separate NH_4Cl(s), NaCl(s), and SiO_2(s) from their mixture in a different order than what you actually did in the laboratory. Explain.Explanation / Answer
1)
To calculate volume, we have to use density (D)= mass (M)/ volume (V) formula.
Given density (d)= 0.7863 g/mL; mass (M)= ?; volume (V)= 10 mL
or Mass (M)= Volume (V) x density (D)
Mass (M)= 10 mL x 0.7863 g/mL
Mass (M) = 7.863 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.