Chemistry Spectroscopic analysis of Aspirin: not sure if im doing the calculatio
ID: 514467 • Letter: C
Question
Chemistry Spectroscopic analysis of Aspirin:
not sure if im doing the calculations correct.
i graphed it on excel and got the slope to be 781x+0.024
3. Assuming that B is 1.0 Cm and the literature value for E is 1.8 x 103, what is the percent difference between your value and the literature value?
100 x (781 / 1.8 x 103) = 0.43%
4. Concentration of complex in diluted aspirin solution.
0.426 = 781 ( 1) c
5.45 x 10-4 = c
5. Concentration of Acetylsalicylic Acid in original aspirin solution
((5.45 x 10-4 ) (100 mL) / 250 mL) = 2.18 x 10-4
6. Moles of Acetylsalicylic Acid in original aspirin solution and in aspirin tablet
2.18 x 10-4 mol/ L x 1 L = 2.18 x 10-4
7. Molecular mass of Acetylsalicylic Acid
180.151 g/ Mol
Explanation / Answer
Concentration of Acetylsalicylic Acid prepared by dilution 100 mL to 250 mL.
Concentration of Asperine=5.45*10-4*(250/100)=1.3625*10-3 M
moles in 1 lit solution=1.3625*10-3mole/lit*1lit=1.3625*10-3 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.