A student analyzing an aspirin tablet prepared a solution by dissolving 1 tablet
ID: 514507 • Letter: A
Question
A student analyzing an aspirin tablet prepared a solution by dissolving 1 tablet into 500 mL of solution and labeled it Solution A. The student then took 10 mL of Solution A and diluted it to 100 mL and labeled this Solution B. The student determined the acetylsalicylic acid concentration of Solution B is .000466 M.
a) What s concentration of Soltuion A.
b.)How many mg of acetylsalicylic acid are in the tablet if the Molar weight of Aspirin is 180.16 g/mol.
**Please show work/ steps-studing for a lab final**
Explanation / Answer
Ans. #A. The concertation of a solution is its intrinsic property, i.e. remains constant irrespective of the mass of solution we measure. That is, the concertation of solution A remains the same in its 10.0 mL sample as well as its 500.0 mL sample.
Now, using C1V1 = C2V2
C1= Concentration, and V1= volume of initial solution 1 ; Original solution
C2= Concentration, and V2 = Volume of final solution 2 ; Diluted solution
10.0 mL (= V1) of solution A of concertation C1 (unknown) is diluted to 100.0 mL (= V2) resulting solution B with concertation of 0.000466 M (= C2).
Putting the values in above equation-
C1 x 10.0 mL = 0.000466 M x 100.0 mL
Or, C1 = (0.000466 M x 100.0 mL) / 10.0 mL = 0.00466 M
Therefore, concertation of solution A = 0.00466 M
#B. We concertation, concertation of solution A = 0.00466 M
Total volume of solution A (prepared from 1 tablet) = 500.0 mL = 0.500 L
Now,
Mass of acetylsalicylic acid =
Molarity x Vol. of solution in liters x Molar mass of acetylsalicylic acid
= 0.00466 M x 0.500 L x 180.16 g mol-1
= (0.00466 mol/ L) x 0.500 L x 180.16 g mol-1 ; [1 M = 1 mol/ L]
= 0.41977 g
= 419.77 mg ; [1 g = 1000 mg]
Therefore, amount acetylsalicylic acid in the tablet = 419.77 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.