Acetaminophen is the analgesic sold under the brand name Tylenol. Acetaminophen
ID: 514978 • Letter: A
Question
Acetaminophen is the analgesic sold under the brand name Tylenol. Acetaminophen contains an amide functional group that can be prepared through a reaction similar to the aspirin synthesis you performed:a. If a student starts with 2.56 g of p-aminophenol and excess acetic anhydride, what is the theoretical yield of acetaminophen ? Show your calculation.
b. If 2.96 g of acetaminophen are obtained from the reaction, what is the percent yield ? Show your calculation.
c. Would the FeCl3 test be useful as evidence that you successfully produced acetaminophen by this reaction ? Explain your answer. 5 Acetaminophen is the analgesic sold under the brand name Tylenol'. en contains an amide function group that can be prepared through a reaction similar to the aspirin synthesis you performed: NH2 C-CH, HN H3PO ll I H3C- C-O -C CH3 Hic C-OH OH OH p-aminophenol acetic acid acetic anhydride acetaminophen mylenol") a lf a student starts with 2.56 g of paminophenol and excess acetic anhydride, what is the theoretical yield of acetaminophen? Show your calculation. b If 2.96 g of acetaminophen are obtained from the reaction, what is the percent yield? Show your calculation. c would the Fecla test be useful as evidence that you successfully produced acetaminophen by this reaction? Explain your answer.
Explanation / Answer
Given
Mass of P-aminophenol = 2.56 g
Mol. wt of P-aminophenol = 109.126 g/mol
no. of moles of P-aminophenol = Mass / mol.wt = 2.56 g / 109.126 g/mol = 0.02346 moles
According to reaction stoichometry when 1 mole of P-aminophenol reacts with excess acetic anhydride gives 1 mole of acetominophen
No.of moles of Acetominophen formed = 0.02346 moles
Mol. wt of Acetominophen = 151.163 g/mol
Mass of acetominophen = No. of moles of Acetominophen * Mol. wt of Acetominophen
= 0.02346 moles * 151.163 g/mol = 3.55 g
Theoretical yield of acetominophen = 3.55 g Answer
given Actual yield = 2.96 g
Percent yield = (Actual yield / theoretical yield) * 100 % = (2.96 g / 3.55 g) * 100 % = 83.47 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.