The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 516213 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2 X_2 (g) rightarrow X(g) Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.99 kJ middot mol^-1 at 2000. K and-51.88 kJ middot mol^-1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature. At 2000. K, we were given: Delta G_f = 4.99 kJ middot mol^-1. What is K at that temperature? At 3000. K, we were given: Delta G_f = -51.88 kJ - mol^-1. What is K at that temperature?Explanation / Answer
Using,
dGo = -RTlnK
with,
dGo = 4.99 kJ/mol at T = 2000 K
R = gas constant
we get,
4990 = -8.314 x 2000 lnK
K = 0.741
with,
dGo = -51.88 kJ/mol at T = 3000 K
R = gas constant
we get,
-51880 = -8.314 x 3000 lnK
K = 8.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.