The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 521811 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2 X_2(g) rightarrow X(g) Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.95 kJ middot mol^-1 at 2000. K and - 50.07 kJ middot mol^-1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature. At 2000. K, we were given: Delta G_f = 4.95 kJ mol^-1. What is K at that temperature? K at 2000. K = At 3000. K. we were given Delta F_f = -50.07 kJ middot mol^-1. What is K at that temperature? K at 3000. K =Explanation / Answer
Delta G = -RT ln K
where R is universal gas constant = 8.314 J/ mol .K
and T is temperature in kelvin
So for K at 2000K
4950 = - 8.314 x 2000 ln kc
ln kc = -0.2977
kc = 0.7425
[ hint : u didnot take the inverse logarithm]
For kc at 3000 k
-50070 = -8.314 x 3000 ln kc
ln kc = 2.007
kc = 7.44
[ you have repeated the same thing here , did not take the inverse logarithm ]
hope this helps !!
let me know in the comments below ...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.