The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 542863 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. X Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.42 kJ.mol at 2000. K and -65.15 kJ-mol1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature At 2000. K, we were given. AG,-5.42 kJ-mol-1. What is K at that temperature? Number K at 2000. At 3000. K, we were given: G,--65. 15 kJ-mol-1. What is K at that temperature? Number K at 3000. K- IExplanation / Answer
1)
T = 2000 K
G = 5.42 KJ/mol
G = 5420 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
5420 = - 8.314*2000.0* ln(Kc)
ln Kc = -0.326
Kc = 0.722
Answer: 0.722
2)
T = 3000 K
G = -65.15 KJ/mol
G = -65150 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
-65150 = - 8.314*3000.0* ln(Kc)
ln Kc = 2.6121
Kc = 13.6
Answer: 13.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.