The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 546524 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. sume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.47 kJ mo1 at 2000. K and -54.07 kJ mol1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature At 2000. K, we were given: AG 5.47 kJ mo 1 What is K at that temperature? Number K at 2000. At 3000. K, we were given : G-_ 54.07 kJ. mol-1. What is K at that temperature? Number K at 3000, K=Explanation / Answer
1) At 2000 K
T = 2000 K
G = 5.47 KJ/mol
G = 5470 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
5470 = - 8.314*2000.0* ln(Kc)
ln Kc = -0.329
Kc = 0.720
Answer: 0.720
2) At 3000 K
T = 3000 K
G = -54.07 KJ/mol
G = -54070 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
-54070 = - 8.314*3000.0* ln(Kc)
ln Kc = 2.1678
Kc = 8.74
Answer: 8.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.