The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 546573 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.43 kJ mol at 2000. K and -54.49 kJ mol at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature At 2000. K, we were given: AG-5.43 kJ mol 1. What is K at that temperature? Number Kalt 2000, K= At 3000. K, we were given. AG =-54.49 kJ-mor 1 What is Kat that temperature? Number K at 3000. KOExplanation / Answer
1) At 2000 K
T = 2000 K
G = 5.43 KJ/mol
G = 5430 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
5430 = - 8.314*2000.0* ln(Kc)
ln Kc = -0.3266
Kc = 0.721
Answer: 0.721
2) At 3000 K
T = 3000 K
G = -54.49 KJ/mol
G = -54490 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
-54490 = - 8.314*3000.0* ln(Kc)
ln Kc = 2.1847
Kc = 8.89
Answer: 8.89
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.