When 4.00 mol of benzene is vaporized at a constant pressure of 1.00 atm and at
ID: 517461 • Letter: W
Question
When 4.00 mol of benzene is vaporized at a constant pressure of 1.00 atm and at its normal boiling point of 80.1°C, 135.6 kJ are absorbed and PV for the vaporization process is equal to 11.6 kJ then
When 4.00 mol of benzene is vaporized at a constant pressure of 1.00 atm and at its normal boiling point of 80.1°C, 135.6 kJ are absorbed and PV for the vaporization process is equal to 11.6 kJ then
E = 147.2 kJ and H = 135.6 kJ. E = 135.6 kJ and H = 124.0 kJ. E = 135.6 kJ and H = 147.2 kJ. E = 124.0 kJ and H = 135.6 kJ.Explanation / Answer
heat absorbed
H = 135.6 kJ.
PV = 11.6Kj
H = E + PV
135.6 = E + 11.6
E = 135.6-11.6 = 124Kj
E = 124.0 kJ and H = 135.6 kJ. >>>>>answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.