30) The following equation represents the decomposition of a generic diatomic el
ID: 517513 • Letter: 3
Question
30)
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2x^2 (g) yields X(g)
Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.41 kJ·mol–1 at 2000. K and –56.64 kJ·mol–1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature.
At 2000. K, we were given: Gf = 4.41 kJ·mol–1. What is K at that temperature?
K at 2000. K = ?
At 3000. K, we were given: Gf = –56.64 kJ·mol–1. What is K at that temperature?
K at 3000. K = ?
Explanation / Answer
1)
T = 2000 K
G = 4.41 KJ/mol = 4410 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
4410 = - 8.314*2000* ln(Kc)
ln Kc = -0.265
Kc = 0.767
Answer: 0.767
2)
T = 3000 K
G = -56.64 KJ/mol = -56640 J/mol
use:
G = -R*T*ln Kc
-56640 = - 8.314*3000* ln(Kc)
ln Kc = 2.271
Kc = 9.688
Answer: 9.69
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.