30 pts. (lto It takes w-3000 Joules of work to move a chars (16) It takes W 300.
ID: 1731887 • Letter: 3
Question
30 pts. (lto It takes w-3000 Joules of work to move a chars (16) It takes W 300.0 Joules of work to from the negative plate to the positive plate of a parallel plate voltage difference, V, between the plates. Answer 30 oov, (The 700 V battery is then removed.) If the spacing, d, between the pled without altering the charge, Q, on the plates, then calculate the new plates i 17) The initial potential difference between a pair of oppositely charged parallel plates is tri potential difference, V, between the plates. Answer Chapter 20- Magnetisnm 15 pts. (18) An electron moves with a speed of 4.0 × 105 m/s in a region where its velocity is perpendicular to the direction of the magnetic field. The force on the electron is 5.0 x 10 Newtons. Calculate the magnitude of the magnetic field, in units of Tesla. B-18.75 T B= 8.0 x 1017 T B=1.25 x 10's T B 2.6 T B =7.81 T B-96x 10 T B-2.50x10 T B-4.17 x 10T 10 pts (19) An electron is moving along the negative z-axis in a region where the magnetic field points along the positive x-axis. In what direction (axis) is the magnetic foree exerted on the electron pointing (be very careful to get the sign right)? (Circle the correct answer.) +X -X ty -y +2 -zExplanation / Answer
We know, W= 1/2 QV for a parallel plate capacitor
Where, W= work done in moving a charge
Q= Charge and V =voltage difference
On substituting values,
300=1/2 *2.5* V
V= 240 Volts
PS: According to Chegg Guidelines, one question need to be answered at a time. So please ask questions seperately. Good luck!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.