What is the concentration of gold ion in a saturated solution of Aucl_3, if the
ID: 517701 • Letter: W
Question
What is the concentration of gold ion in a saturated solution of Aucl_3, if the Ksp is 2.9 times 10^-23 at a given temperature? What pH is required to prevent cloudiness (the formation of a precipitate) in a solution of 0.005 M V(NO_3)_3 if the ksp of V(OH)_3 is 4 times 10^-35? What is the mass (in g) of silver chromate (MW = 331.7 g/mol) that can dissolve in 1.00 L of 0.10 M AgNO_3 solution? The solubility product for Ag_2CrO_4: K_sp = 1.2 times 10^-12 Will a precipitate from in a solution of 0.0025 M Nicl_2 if the pH is adjusted to 3.2?(The Ksp of Ni(OH)_2 is 5.5 times 10^-16) Justify your answer mathematically. How much silver is deposited and at which electrode in the reaction Ag^+ + 1e^- rightarrow Ag, if electrolysis is allowed to occur for 6 hours with a steady current of 2.5 amps.Explanation / Answer
C)
AuCl3 ---------------> Au+3 + 3 Cl-
S 3S
Ksp = [Au+3][Cl-]^3
2.9 x 10^-23 = S x (3S)^3
2.9 x 10^-23 = 27S^4
S = 1.02 x 10^-6 M
concentration of gold ion = 1.02 x 10^-6 M
2)
V(OH)3 -------------> V+3 + 3 OH-
0.005 3 S
Ksp = [V+3][OH-]^3
4 x 10^-35 = 0.005 x [3S]^3
[OH-] = 2 x 10^-11
pOH = -log (2 x 10^-11)
pOH = 11
pH = 3.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.