A 2.50-g sample of impure sodium acetate was heated in the presence of excess so
ID: 518082 • Letter: A
Question
A 2.50-g sample of impure sodium acetate was heated in the presence of excess sodium hydroxide, producing methane gas and solid sodium carbonate. A volume of 415 mL of gas was collected over water at 27 degree C and 742 torr. a. What is the balanced chemical equation for the reaction? b. How many grams of methane were produced? The vapor pressure of water at 27 degree C is 27.8 torr. c. How many grams of sodium acetate are required to produce this quantity of methane? d. What is the percent pure sodium acetate in the impure sample?Explanation / Answer
(a) Balanced equation is,
CH3COONa (aq.) + NaOH (aq.) -----------> CH4 (g) + Na2CO3 (s)
(b)
Volume of methane gas, V = 415 mL = 0.415 L
Pressure of methane gas, P = 742 - 27.8 = 714.2 torr = 714.2 / 760 = 0.940 atm
Temperature,T = 273.15 + 27 = 300.15 K
R = 0.0821 L.atm.K-1.mol-1
Molar mass of methan, M = 16 g/mol
Mass of methane, m = ?
Assuming ideal behaviour,
ideal gas equation, P V = n R T
P V = (m/M) R T
m = M P V / R T
m = 16 * 0.940 * 0.415 / (0.0821 * 300.15)
m = mass of methane produced = 0.253 g.
(c)
From the balanced equation,
1 mol (OR) 16 g. of methane is produced from 1 mol (or) 82 g. of sodium acetate
then, 0.253 g. of methane is produced from 0.253 * 82 / 16 = 1.30 g. of sodium acetate.
(d)
% sodium acetate = (1.30 / 2.50) * 100 = 52 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.