Thank you very much Make sure you show all work and report all answers with the
ID: 518125 • Letter: T
Question
Thank you very much Make sure you show all work and report all answers with the proper number of significant figures Your unknown G is a mixture of NaCl and a neutral salt. Suppose you weigh a 0.2134 grams sample of Unknown G, dissolve it, and want to precipitate ALL of its Cl with 0.20 M AgNO3. 1) The Cl in Unknown G is precipitated with the solution of AgNO3. Write the net ionic equation for the reaction between the silver ion and the chloride ion. 2) To make sure ALL the Cl in your Unk G is precipitated, assume that your sample is 100%NaCl. Calculate the moles of Naci in this supposedly 100% NaCl sample (the molar mass for Naci is 58.54 g/mol.) 3) How many mole of Ag do you need to precipitate the Cl in your "100% NaCl sample?" (Note that the moles of Cl is equal to the mole of NaCl. 4) Calculate the volume (in mL) of 0.20 M AgNO3 that you need to precipitate the CI in your "100% NaCl sample.Explanation / Answer
Given
Net ionic equation
Ag+ (aq) + Cl- (aq) -----> AgCl (s) Answer 1
Mass of NaCl = 0.2134 g
Molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
No. of moles of NaCl = mass / molar mass = 0.2134 g / 58.44 g/mol = 0.003652 moles Answer 2
No. moles of Cl- = 0.003652 moles
No. of moles of Ag+ required to nuetralize this many mole so Cl-
No. of moles of Ag+ = 0.003652 moles Answer 3
given molarity = 0.2 M = 0.2 mol/L
Volume = No. of moles / molarity = 0.003652 moles / 0.2 mol/L = 0.01826 L = 18.26 ml Answer 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.