A 255 -lb person bicycling vigorously on a stationary bicycle uses 2900 kJ . Par
ID: 519125 • Letter: A
Question
A 255 -lb person bicycling vigorously on a stationary bicycle uses 2900 kJ .
Part A
If the molar mass of ATP is 507 g/mole, how many grams of ATP are hydrolyzed to provide this amount of energy?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A 255 -lb person bicycling vigorously on a stationary bicycle uses 2900 kJ .
Part A
If the molar mass of ATP is 507 g/mole, how many grams of ATP are hydrolyzed to provide this amount of energy?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Heat relaesed upon hydrolysis of ATP is 30.5 kJ/mol. So to obtain 2900 kJ, amount of ATP required = Energy required by man riding bicycle / Heat supplied per mole of hydrolysis of ATP = 2900/30.5 = 95.08 mol.
Molar mass of ATP = 507 g/mol
So, amount of ATP in 95.08 mol = moles x Molar mass = 507 x 95.08 = 48205.56 grams
Amount ATP to be hydrolyzed to give 2900 kJ = 48205.56 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.