Calculate the standard entropy, delta S degree_rxn, of the following reaction at
ID: 519446 • Letter: C
Question
Calculate the standard entropy, delta S degree_rxn, of the following reaction at 25.0 degree C using the data in this table. The standard enthalpy of the reaction, delta H degree_rxn, is -44.2 kJ middot mol^-1 C_2H_4 (g) + H_2O (l) rightarrow C_2H_5OH(l) delta S degree_rxn = J middot K^-1 middot mol^-1 Then, calculate the standard Gibbs free energy of the reaction, delta G degree_rxn. delta G degree_rxn = kJ middot mol^-1 Finally, determine which direction the reaction is spontaneous as written at 25.0 degree C and standard pressure forward reverse both neitherExplanation / Answer
1)
From data table:
Sof(C2H4(g)) = 219.56 J/mol.K
Sof(H2O(l)) = 69.91 J/mol.K
Sof(C2H5OH(l)) = 160.7 J/mol.K
Balanced chemical equation is:
1C2H4(g) + 1H2O(l) ---> 1C2H5OH(l)
delta So rxn = 1*Sof(C2H5OH(l)) - 1*Sof( C2H4(g)) - 1*Sof(H2O(l))
delta So rxn = 1*160.7 - 1*219.56 - 1*69.91
delta So rxn = -128.77 J/mol.K
Answer: -128.8 J/mol.K
2)
Given:
delta Ho rxn = -44.2 KJ/mol
Now we have:
delta H = -44.2KJ/mol
delta S = -128.8J/mol.k = -0.1288 KJ/mol.K
T = 25.0 oC =(25.0+ 273) K = 298.0 K
use:
delta G = delta H - T*delta S
delta G = -44.2 - 298.0 *( -0.1288)
delta G = -5.82 KJ/mol
Answer: -5.82 KJ/mol
3)
Since Gorxn is positive, the reaction in forward direction will be spontaneous
Answer: forward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.