35.38 The activation energy for a reaction is 50. J mol^-1. Determine the effect
ID: 519958 • Letter: 3
Question
35.38
Explanation / Answer
k1 = 2.5x10-4 Ms-1 at T1 =302C = 575 K
k2 = 0.950 Ms-1 at T2 = 508 C = 781 K
From Arrhenius equatoion
log (k2/k1) = [Ea/2.303R ] [1/T1 -1/T2]
log 0.95/2.45x10-4 = Ea/8.314J [1/575 -1/781]
thus Ea = 149787 J
= 149.787 kJ
From Arrhenius equation
log k1 = logA -Ea/RT1
log 2.45x10-4 = log A - (149787/8.314 x575)
A= 5.23 x1027
Arrhenius factor = 5.23 x1027 at 575 K
b) k at 400K
log 0.95/K1 = [149787/2.303 x 8.314] [1/673 -1/781]
k1 =0.03=2347Ms-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.