All inforamtion is here. A voltaic cell employs the following redox reaction: 2F
ID: 521678 • Letter: A
Question
All inforamtion is here.
A voltaic cell employs the following redox reaction:
2Fe3+(aq)+3Mg(s)2Fe(s)+3Mg2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
Part A
standard conditions
Express your answer in units of volts.
Part B
[Fe3+]= 1.9×103 M ; [Mg2+]= 2.75 M
Express your answer in units of volts.
Part C
[Fe3+]= 2.75 M ; [Mg2+]= 1.9×103 M
Express your answer in units of volts.
All inforamtion is here.
A voltaic cell employs the following redox reaction:
2Fe3+(aq)+3Mg(s)2Fe(s)+3Mg2+(aq)
Calculate the cell potential at 25 C under each of the following conditions.
You may want to reference ( pages 881 - 886) section 18.6 while completing this problem.
Part A
standard conditions
Express your answer in units of volts.
Ecell = VPart B
[Fe3+]= 1.9×103 M ; [Mg2+]= 2.75 M
Express your answer in units of volts.
Ecell = VPart C
[Fe3+]= 2.75 M ; [Mg2+]= 1.9×103 M
Express your answer in units of volts.
Ecell = VExplanation / Answer
Fe+3 + 3 e- --> Fe Eo = - 0.04 volts
Mg+2 + 2 e- --> Mg Eo = -2.37 volts
Eo for 2Fe3+(aq)+3Mg(s)--> 2Fe(s)+3Mg2+(aq) it has 6 moles of electrons transfered
would be +2.37 - 0.04 = +2.33 volts
Calculate the cell potential at A. [Fe3+]= 1.9×103 M ; [Mg2+]= 2.75M
b)Using nernst equation :
E = Eo - (0.0592 /n) (log Q)
E = 2.33 - (0.0592 /6) (log [products] / [reactants])
E = 2.33 - (0.009867) (log [Mg+2]^3 / [Fe+3]^2)
E = 2.33 - (0.009867) (log [2.75]^3 / [1.9×103]^2)
E = 2.33 - (0.009867) [log (20.79 / 3.61 e-6)]
E = 2.33 - (0.009867) (log 5.78 e6)
E = 2.33 - (0.009867) (6.761)
E = 2.33 - 0.0667
E = 2.2633 Volts
c)
Calculate the cell potential at B. [Fe3+]=2.75 M; [Mg2+]=1.9×103 M
Using nernst equation :
E = Eo - (0.0592 /n) (log Q)
E = 2.33 - (0.0592 /6) (log [products] / [reactants])
E = 2.33 - (0.009867) (log [Mg+2]^3 / [Fe+3]^2)
E = 2.33 - (0.009867) (log [1.9×103]^3 / [2.75]^2)
E = 2.33 - (0.009867) [log (6.859 e-9 / 7.5625)]
E = 2.33 - (0.009867) [log (9.069 e-10)]
E = 2.33 - (0.009867) (-9.04)
E = 2.33 - (-0.089)
E = 2.33 + 0.089
Eo = 2.419 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.