Calculate the final concentration of each of the following: Water is added to 0.
ID: 521933 • Letter: C
Question
Calculate the final concentration of each of the following: Water is added to 0.30 L of a 14 M NaOH solution to make 4.0 L of a diluted NaOH solution. Express your answer using two significant figures. A 13.0 -mL sample of a 24 % (m/v) KOH solution is diluted with water so that the final volume is 150.0 mL. Express your answer using two significant figures. A 69.0 -mL sample of a 18 % (m/v) H_2SO_4 solution is added to water to give a final volume of 330 mL. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Part B :-
M1V1 = M2V2
14M*0.30L = M2*4L
M2 = 14M*0.39L/4L
Cfinal = 1.36M
Part C :-
Cinitial*Vinitial = Cfinal*Vfinal
24%(m/v)*130ml = Cfinal*150ml
Cfinal = 24%(m/v) *130ml/150ml
= 20.8%(m/v)
Part D.
Cinitial * Vinitial = Cfinal*Vfinal
18%(m/v) * 69ml = Cfinal * 330ml
Cfinal = 18%(m/v)*69ml/330ml
= 3.75%(m/v)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.