Calculate the final concentration of iron (III) in the five 10ml solutions you m
ID: 500989 • Letter: C
Question
Calculate the final concentration of iron (III) in the five 10ml solutions you made.
concentration of HCl= 2M
concentration of KSCN= 1.5 M
concentration of FeCl3= 0.00025 M
(I would just like a walk through of solving for one so I know how to do the rest)
test tube. 1. 2. 3. 4. 5.
volume hcl(ml) 4. 3. 2. 1. 0
volume FeCl3(ml) 1. 2. 3. 4. 5
volume KSCN(ml) 5. 5. 5. 5. 5
Explanation / Answer
Let us work with the solution in test tube #2. Put down the volumes of the solutions that go into test tube#2.
Vol. of 2 M HCl = 3.0 mL
Vol. of 0.00025 M FeCl3 = 2.0 mL
Vol. of 1.5 M KSCN = 5.0 mL
Total volume of solution = (3.0 + 2.0 + 5.0) mL = 10.0 mL.
Use the dilution equation to calculate the final concentration of Fe (III):
(2.0 mL)*(0.00025 M) = (10.0 mL)*[Fe (III)]final
===> [Fe (III)]final = (2.0 *0.00025 M)/(10.0) = 0.000050 M
The concentration of Fe (III) in the test tube is 5.0*10-4 M (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.