Concepts of Moles and molar mass problem The number of molecules in a drop of wa
ID: 522474 • Letter: C
Question
Concepts of Moles and molar mass problem The number of molecules in a drop of water that has a mass of 0.0500 g is A. 2.17 times 10^26 molecules H_2O B. 6.50 times 10^26 molecules H_2O C. 1.67 times 10^21 molecules H_2O D. 5.02 times 10^21 molecules H_2O E. 5.42 times 10^23 molecules H_2O In comparing 1 mole of carbon atoms to one mole of magnesium atoms, which statement is TRUE? A) The mass of 1 of carbon is greater than the mass of 1 mole of magnesium. B) The mass of 1 mole of magnesium is greater than the mass of 1 mole of carbon. C) The mass of 1 mole of carbon is the same as mass of 1 mole of magnesium. D) There are more atoms in 1 mole of magnesium than in 1 mole of carbon. E) None (A-D) of the aboveExplanation / Answer
1)
mass of H2O = 0.0500 g
molar mass of H2O = 18 g/mol
number of mol of H2O = mass/ molar mass
= 0.0500/18
= 2.778*10^-3 mol
number of molecules = number of moles * Avogadro’s number
= 2.778*10^-3 * 6.022*10^23
= 1.67*10^21 molecules
Answer: C
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.