Solubility, Precipitation and Dissolution Lead. Pb2^+, is a heavy metal that fre
ID: 523369 • Letter: S
Question
Solubility, Precipitation and Dissolution Lead. Pb2^+, is a heavy metal that frequently causes concern when it is present in water. Some preliminary calculations are necessary to determine whether it is feasible to precipitate Pb2^+ as the sulfate. In the water, 10^-4 moles/liter of Pb2^+ and 10^-4 moles/liter of SO_4^2- are originally present. p_Ksp of PbSO_4(s) is 7.8. This solution is a) under saturated b) super turbid c) saturated d) super saturated e) over saturated How much Pb2^+ will precipitate (in moles/liter) if 1 times 10^-3 moles of Na_2SO_4 is added per liter of solution? How much SO_4^2+ remains (in moles/liter) after precipitation? How much Pb^2+ remains (in moles/liter) after precipitation? What is the solubility of PbSO_4(s) after the addition of 1 times 10^-3 moles of Na_2SO_4?Explanation / Answer
Q1.
a)
Ksp = [PB+2][SO4-2]
is
Q > Ksp, then this is supersaturated
Q = [PB+2][SO4-2] = (10^-14)(10^-4) = 10^-8
Ksp = 10^-pKsp = 10^-7.8 = 1.58489*10^-8
Note thjat
Q < KSp, so this is almost saturated, techincially speaking, under saturated
Q2.
[PB2+] requiret to precipitate 10^-3 M Na2SO4 per liter of solution
1.58489*10^-8 = [Pb+2][SO4-2]
[PB+2] = (1.58489*10^-8 )/(10^-3) = 1.58*10^-5
Q3.
find SO4-2 remaining after pecipitation
this will be technically in equilibrium so
Ksp = [Pb+2][SO4-2]
(1.58489*10^-8) = S*S
S = sqrt((1.58489*10^-8) ) = 0.0001258 M
Q4.
ratio is 1:1 so Pb+2 = SO4-2 = 0.0001258
Q5
Solubility of PBSO4 after 10^-3 is added
Ksp = [Pb2+][SO4-2]
1.58*10^-5 = S * (10^-3)
S = 1.58*10^-2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.