On a deep sea dive to see an ancient ship wreck a diver takes a 0.75 L breath of
ID: 523402 • Letter: O
Question
On a deep sea dive to see an ancient ship wreck a diver takes a 0.75 L breath of air from their tank at a pressure of 3.88 atm. focusing on the cannons on the deck below, the diver doesn't see an approaching squid. 1 he squid brushes against the diver's arm, startling them into holding their breath and ascending to a pressure of 3.52 atm. What is the new volume of the diver's held breath? A 124 ml. bubble of hot gas is emitted from an active volcano at 212 degree C and 1.80 atm. What is the final temperature, in Celsius, of the gas in the bubble outside the volcano if the final volume of the bubble is 138 ml. and the final pressure is 0.80 atm?Explanation / Answer
1.) P1=3.88atm
P1=3.52atm
V1= 0.75L= 750ml
V1=?
According to Boyle's Law: P1V1=P2V2
V1=3.88×750/3.52=826.7ml
2.) P1=1.80atm ; P2=0.80atm
V1= 125ml ; V2 = 138 ml
T1=212=273+212= 485K ; T2= ?
Ideal gas equation:
P1V1/T1 = P2V2/ T2
T2 = 0.80×138×485/ 1.80×125
T2 = 237.97K = -35.03
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.