What kinds of compounds form electrolytes in solution? If 13.5 g NaCl were disso
ID: 523425 • Letter: W
Question
What kinds of compounds form electrolytes in solution? If 13.5 g NaCl were dissolved in 250.0 g of water, what is the mass percent of NaCl in the solution? What is the mass percent of water in the solution? A certain saline solution is 2.00% KCl by mass. If you have 250 ml of this solution, how many g of KCl are in it? What is the concentration of a solution with 2.00 moles of solute in 4.00 l of solution? What is the concentration of a solution that has 15.0 g NaCl dissolved to a total of 750 ml? How many moles of NaCl are in 250.0 ml of a 0.35 M NaCl solution? How many grams of KCN are in 10.0 ml of a 0.10 M solution? How many ml of 12.0 M H_2SO_4 are needed to make 500.0 ml of a 1.00 M solution? What happens to the freezing point and the boiling point of a solvent when a non-volatile solute is dissolved in it? What is the molality of a solution if 100.0gof glucose (C_6H_12O_6) were dissolved into 750. mL of water? What is the boiling point of this solution? (K_b H_2O = 0.512 degree C/m) What would the boiling point be if the same number of moles of CaBr_2 were used instead of glucose? What would happen to red blood cells if they were put into a beaker of fresh water? Sea water? According to the following reaction: KHP + NaOH rightarrow NaKP + H_20 What is the concentration of the NaOH if it took 42.52 mL to titrate 0.835 g of KHP? (MM KHP = 204.2 g/mol) According to the following equation, how many ml of 0.15 M NaOH would be needed to titrate 10.00 ml of0.500 M HCl? HCl + NaOH rightarrow NaCl + H_2O What is the pH of a 0.33 M solution of HCl?Explanation / Answer
Q1.
electrolytes in solution must dissociate 100% in order to be good conductors of electricity, they will be able to form a "bridge" or "pathway" for electorns flowing in solution
Q2.
m = 13.5 g of NaCl, M = 250 g of water, find % NaCl
% NACl = mass of NACl /Total mass * 100%
% NaCl = 13.5/(250+13.5) *100 % = 5.123%
Q3.
V = 250 mL, % = 2
then
% KCl = mass KCl / Volume * 100%
2% = mass KCl / 250 * 100%
mass KCl = 2/100*250 = 5 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.