After mixing an excess PbCl_2 with a fixed amount of water, it is found that the
ID: 523707 • Letter: A
Question
After mixing an excess PbCl_2 with a fixed amount of water, it is found that the equilibrium of Pb^2+ is 2.7 times 10^-4 MM. What is K_ap for PbCl_2? 7.9 times 10^-11 5.6 times 10^-14 8.5 times 10^-3 1.4 times 10^-9 4.5 times 10^-5 Given: Al^3+(aq) + 3e- rightarrow Al(s) E degree = -1.66 V Sn^4+ (aq) + 2e^- rightarrow Sn^2+ (s) E degree = 0.15 V What is the standard cell potential for the following reaction? 2Al(s) + 3Sn^2+(aq) rightarrow 2Al^3+(aq) + 3An(s) 1.81 V 1.21 V -1.51 V 0.89 V -0.89 V What is the equilibrium constant (K) at 25 degree C for the following cell reaction? Zn(s) + Cr^2+(aq) rightarrow Cr(s) + Zn^2+(aq) E degree_cell = 0.89 V 3.7 times 10^12 1.8 times 10^-24 1.2 times 10^30 4.5 times 10^-30 3.7 times 10^61Explanation / Answer
10)
[Pb2+] = s = 2.7*10^-4 M
At equilibrium:
PbCl2 ----> Pb2+ + 2 Cl-
s 2s
Ksp = [Pb2+][Cl-]^2
Ksp = (s)*(2s)^2
Ksp = 4(s)^3
Ksp = 4(2.7*10^-4)^3
Ksp = 7.9*10^-11
Answer: A
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.