Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After mixing 1.0ml of 2 methyl-2-butanol with 2.5 ml HCl and separating organic

ID: 743382 • Letter: A

Question

After mixing 1.0ml of 2 methyl-2-butanol with 2.5 ml HCl and separating organic layer and washed with 1ml water, then 1ml sodium bicarbonate, again separating the organic layer and ended up with 0.12 g of product. what is the percent yield? and how did you get it?

Explanation / Answer

Equation is 4K + O2 ---> 2K2O As O2 is in excess, K is the limiting reagent. Moles of K = 6.92 g/39.10 g = 0.177 mol According to equation, this number of moles produces half number of moles of K2O, i.e. 0.0885 mol 0.0885 mol of K2O has a mass of 0.0885 x 94.20 g = 8.34 g, this is the theoretical yield. Actual yield is 7.36 g so percent yield = 7.36 g/8.34 g x 100 = 88%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote