Use the data in the table to answer the following questions. Calculate the energ
ID: 523734 • Letter: U
Question
Use the data in the table to answer the following questions. Calculate the energy required to heat a beaker of water at 18 degree C to boiling. The mass of the water is 70.0 g. A water heater warms 35-L (35 kg) of water from a temperature of 22.7 degree C to a temperature of 83.7 degree C. Determine the amount of energy (in joules) required. Determine the temperature change that will occur when 250-J of energy is applied to 20. g of gold. When 895-J of heat is applied to a sample of iron metal the temperature increases by 55.0 degree C. Determine the mass of the metal sample. A silver ring has a mass of 138.45 g. How many calories of heat are required to increase the temperature from 11.8 degree C to 162.5 degree C? What is the mass of copper that increases its temperature by 285 degree C when 186.000 J of energy is applied? How much energy (in kJ) is lost by a 348-kg iron statue that goes from a temperature of 299 K to a temperature of 280 K? A 9.84 oz ingot of unknowExplanation / Answer
Ans. q = m x s x dT - equation 1
Where,
q = heat gained (or lost)
m = mass of water in gram
s = specific heat, [of water = 4.184 J g-10C-1]
dT = change in temperature = T1- T1
#1. dT = 1000C – 180C = 820C
m = 70.0 g
Putting the values in equation -1
q = 70.0 g x (4.184 J g-10C-1) x 820C = 24016.16 J = 24.016 kJ
#2. dT = 83.70C – 22.70C = 610C
m = 35000 g ; [1 kg = 1000 g]
Putting the values in equation -1
q = 35000 g x (4.184 J g-10C-1) x 610C = 8932840 J = 8932.84 kJ
#3. Putting the values in equation -1
250 J = 20 g x (0.129 J g-10C-1) x dT
Or, dT = 250 J / (2.58 J 0C-1) = 96.900C
#4. Putting the values in equation -1
895 J = m x (0.45 J g-10C-1) x 55.00C
Or, m = 895 J / (24.75 J g-1) = 36.16 g
#5. dT = 162.50C – 11.80C = 150.70C
Putting the values in equation -1
q = 138.45 g x (0.24 J g-10C-1) x 150.70C = 5006.73624 J = 1196.64 cal
#6. Putting the values in equation -1
186000 J = m x (0.387 J g-10C-1) x 2850C
Or, m = 186000 J / (110.295 J g-1) = 1686.39 g
#7. dT = 280 K – 299 K = -19K = -190C
Note: difference by 1 unit in 0C is equivalent to that of difference by 1 unit in kelvin.
Putting the values in equation -1
q = 348000 g x (0.45 J g-10C-1) x (-190C) = - 2975400 J = - 2975.4 kJ
Note: the -ve sign of (- 2975.4 kJ) simply indicates that heat is being released during cooling.
#8. m = 9.84 oz = 9.84 x (28.3495 g) = 278.9593 g
191.20F = 84.440C
73.20F = 22.890C
dT = 84.440C - 22.890C = 61.550C
q = 3.91 kcal = 16.35944 kJ = 16359.44 J
Putting the values in equation 1-
16359.44 J = 278.9593 g x C x 61.550C
Or, C = 16359.44 J / (17169.944915 g 0C) = 0.953J J g-1 0C-1
Thus, specific heat of the substance = 0.953J J g-1 0C-1
Note: Please refer your reference book for the substance with specific heat nearly equal to 0.953J J g-1 0C-1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.