Find the delta H_nm for: C(s) + O_2(g) rightarrow CO_2(g) using the following: S
ID: 524367 • Letter: F
Question
Find the delta H_nm for: C(s) + O_2(g) rightarrow CO_2(g) using the following: SrO(s) + CO_2(g) rightarrow SrCO_3 (s) delta H = -234 kJ 2SrO(s) rightarrow 2Sr(s) + O_2 (g) delta H = +1184 kJ 2SrCO_3 (s) rightarrow 2Sr (s) + 2C(s) + 3 O_2 (g) delta H = +2440 kJ A 15.6 g chunk of iron is heated to 75.0 degree C and transferred to 100.0 g of a liquid initially at 35.0 degree C. If the final temperature of the mixture is 49.5 degree C, what is the specific heat of the liquid? The specific heat of iron is 0.450 J/g degree C.Explanation / Answer
Q1.
we need CO2 in the right side, so invert (1)
SrCO3 --> SrO + CO2 H = +234
we need to cancel SrO2, s divide by 2
SrO2 --> Sr + 1/2O2 H = 1184/2 = 592
we need C in the left side, and divded by 2 so
sr + C + 3/2O2 --> SrCO3 H = -2440/2 = -1220
now add all
C(s) + O2(g)= CO2(g) H = 234+592-1220 = -394 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.