Find the density (in g/L) of NO_2 (g) and the number of molecules per liter (a)
ID: 523766 • Letter: F
Question
Find the density (in g/L) of NO_2 (g) and the number of molecules per liter (a) at STP and b) at room conditions (20 degree C and 1.00 atm). In a study of O_2 uptake by muscle at high altitude, a physiologist prepares an atmosphere consisting of 79 mole % N_2, 17 mole % ^16O_2. And 4.0 mole % ^18O_2. (The isotope ^18O will be measured to determine the O_2 uptake.) The pressure of the mixture is 0.75 atm to simulate high altitude. Calculate the mole fraction and partial pressure of N_2 and ^18O_2 in the mixture. Determine what gases move the fastest.Explanation / Answer
a)
Abs T at STP --> 273 K by definition
b)
STP pressure is 1 atm by definition
c)
Molar Mass of NO2 --> MW = 14+ 16*2 = 46 g/mol
d)
D of NO2 by STP
D = MW*P/(RT) = (46)(1)/(0.082*273) = 2.054 g/L
e)
convert 20°C to K --> 20+273 = 293 K
f)
D at 20°C
D = MW*P/(RT) = (46)(1)/(0.082*293) = 1.914 g/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.