Find the density (in g/L) of NO_2(g) and the number of molecules per liter (a) a
ID: 516877 • Letter: F
Question
Find the density (in g/L) of NO_2(g) and the number of molecules per liter (a) at STP and (b) at room conditions (20 degree C and 1.00 atm) In a study of O_2 uptake by muscle at high altitude, a physiologist prepares an atmosphere consisting of 79 mole% N_2, 17 mole%^16 O_2, and 4.0 mole%^18 O_2. (The isotope^18O will be measured to determine the O_2 uptake.) The pressure of the mixture is 0.75 atm to simulate high altitude. Calculate the mole fraction and partial pressure of N_2 and^18O_2 in the mixture. Determine what gases move the fastest.Explanation / Answer
(4)
(a)
* Absolute temperature at STP = 273.15 K
* Pressure at STP = 1 atm
* Molar mass of NO2 = 1(28)+2(16) = 60 g/mol
* density of NO2 at STP,
d = M P / R T
d = 60 * 1.00 / 0.0821 * 273.15
d = 2.76 g/L
(b) Absolute temperature = 273.15 + 20 = 293.15 K
Density at 20 degree C and 1.00 atm
d = M P / R T
d = 60 * 1 / (0.0821 * 293.15)
d = 2.49 g /L
(5)
Moles fraction of N2 = moles of N2 / total number of moles
XN2 = 79 / (79+17+4) = 0.79
Mole fraction of 18O2 = 4.0 / 100 = 0.040
Partial pressure of N2 = total pressure * mole fraction of N2
PN2 = 0.75 * 0.79
PN2 = 0.59 atm
Partial pressure of 18O2 = total pressure * mole fraction of 18O2
P18O2 = 0.75 * 0.040
P18O2 = 0.030 atm
(6) H2 moves faster because rate of diffusion is inversely proportional to molar mass
CO moves faster at 150 degree C because rate of diffusion is directly proportional to temperature
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.