Find the emf of the cell described by the cell diagram Fe | Fe^2+ (1.500M) || Au
ID: 525301 • Letter: F
Question
Find the emf of the cell described by the cell diagram Fe | Fe^2+ (1.500M) || Au^3+ (0.00400M) | Au. A) 1.99 V B) 1.89 V C) 1.94 V D) 1.66 V E) 1.91 V Which one of the following reactions must be carried out in an electrolytic cell rather than in a galvanic cell? A) Zn^2+ (aq) + Ca(s) rightarrow Zn(s) + Ca^2+ (aq) B) Al^3+ (aq) + 3Br^- (aq) rightarrow Al(s) + (3/2)Br_2 (1) C) 2Al(s) + 3Fe^2+ (aq) rightarrow 2Al^3+ (aq) + 3Fe(s) H_2(g) + I_2(s) rightarrow 2H^+ (aq) + 2I^-(aq) E) Fe^2+ (aq) + Mg(s) rightarrow Fe(s) + Mg^2+ (aq) Select True or False: Under acidic conditions the correctly balanced redox reaction for MnO_4^-(aq) + C_2O_4^2-(aq) rightarrow Mn^2+(aq) + CO_2(aq) is: 2MnO_4^-(aq) + 5C_2O_4^2-(aq) + 8H^+ (aq) rightarrow 2Mn^2+ (aq) + 10CO_2(aq) + 8H_2O(1) A) True B) FalseExplanation / Answer
20)
Lets find Eo 1st
from data table:
Eo(Fe2+/Fe(s)) = -0.44 V
Eo(Au3+/Au(s)) = 1.52 V
here:
cathode is (Au3+/Au(s))
anode is (Fe2+/Fe(s))
The chemical reaction taking place is
2Au3+(aq) + 3Fe(s) --> 2Au(s) + 3Fe2+(aq)
Eocell = Eocathode - Eoanode
= (1.52) - (-0.44)
= 1.96 V
Number of electron being transferred in balanced reaction is 6
So, n = 6
Use:
E = Eo - (2.303*RT/nF) log {[Fe2+]^3/[Au3+]^2}
2.303*R*T/n = 2.303*8.314*298.0/F= 0.0591
E = Eo - (0.0591/n) log {[Fe2+]^3/[Au3+]^2}
E = 1.96 - (0.0591/6) log (1.5^3/0.004^2)
E = 1.96-(0.052)
E = 1.91 V
Answer: E
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.