A sample of biphenyl (C_6H_5)_2 weighing 0.526 g was ignited in a bomb calorimet
ID: 525452 • Letter: A
Question
A sample of biphenyl (C_6H_5)_2 weighing 0.526 g was ignited in a bomb calorimeter initially at 25 degree C, producing a temperature rise of 1.91 K. In a separate calibration experiment, a sample of benzoic acid C_6H_5COOH weighing 0.825 g was ignited under identical conditions and produced a temperature rise of 1.94 K. For benzoic acid, the heat of combustion at constant pressure is known to be 3226 k) mol6-1 (that is, Delta U = -3226 kJ mol^-1.) Use this information to determine the standard enthalpy of combustion of biphenyl.Explanation / Answer
m = 0.526 g of biphenyl
mol = mass/M W= 0.526/154.21 = 0.0034109 mol of biphenyl
dT = +1.91 K
benzoic acid = 0.825 g
mol of BA = mass/MW = 0.825/122.123 = 0.006755 mol
dT = 1.94
note that
HRXDN BA = 3226 kJ/mol
use this to determine the combustion of biphneyl
then
get Ccal
Qcal = HRxn*n = 0.006755 *3226 = 21.79163kJ
Ccal = Qcal/dT = 21.79163 / 1.94 = 11.232 kJ/°C
now
for biphenyl
Qcal = Ccal * d T= 11.232 * 1.91 = 21.45312 kJ
now
HRxn = -Qcal/n = 21.45312 / 0.0034109
HRxn = 6289.577 kJ/mol biphenyl
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.