1.A 10.0ml of vitamin C solution is titrated against standard 0.01300M KMnO 4 in
ID: 525821 • Letter: 1
Question
1.A 10.0ml of vitamin C solution is titrated against standard 0.01300M KMnO4 in acidic solution.At the end point 12.73 ml of KMnO4 solution have been consumed.Calculate the molarity of vitamin C solution.
1.#mol of KMnO4
2.#mol of vitamin C
3.molarity of vitamin C solution.
2.For ammonia quantitation 20.00mL of 0.3120M HCI was added to 0.203g of a Amminenickel (II) compex compound .Resulting solution was titrated with 0.1105M NaOH.A volume of 10.56mL of NaOH solution was required to reach an end point in titration.Calculate mas% of NH3 (MM=17.00g/mol) in the complex compound .
Explanation / Answer
Answer :
Given :
Molarity of KMnO4 = 0.013 M and Volume required to reach end point = 12.73 mL.
Milimoles of KMnO4 = Molarity x Volume = 0.013 x 12.73 = 0.1655 milimoles.
Hence, Moles of KMnO4 = 0.1655 x 10-3 moles = 1.655 x 10-4 moles.
Moles of KMnO4 = 1.655 x 10-4 moles.
Now at End point
Moles of Vitamine C = Moles of KMnO4 = 1.655 x 10-4 moles.
Moles of Vitamine C = 1.655 x 10-4 moles.
Molarity of Vitamine C = say 'M'
Volume of Vitamine titrated = 10.0 mL = 10 x 10-3 L = 10-2 L
Then
Moles of Vitamin C = M x 10-2 moles.
But Moles of Vitamine C = 1.655 x 10-4 moles.
so,
M x 10-2 = 1.655 x 10-4.
M = 1.655 x 10-2 M
Molarity of Vitamine C = 1.655 x 10-2 M
===================XXXXXXXXXXXXXXXXX==============
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.