Calculate the concentration of NH_2 gas at equilibrium if a 1.50 - L reaction ve
ID: 526742 • Letter: C
Question
Calculate the concentration of NH_2 gas at equilibrium if a 1.50 - L reaction vessel initially contains 6.00 mol of NH_3, 9.00 mol of H_2 S, and 31.0 mol of NH_4 HS. At the temperature of the reaction, K = 5.5. NH_3 (g) + H_2 S (g) NH_4 HS (s) a) 4.04 M b) 3.88 M c) 1.25 M d) 0.087 M e) 0 M Use the following to answer questions 12 - 14: Given the equation 2A (g) 2B(g) + C (g). At a particular temperature, K = 1.6 times 10^4. If you mixed 5.0 mol B, 0.10 mol C, and 0.0010 mol A in a one - liter container, which direction would the reaction initially proceed? a) To the left. b) The above mixture is the equilibrium mixture. c) To the right. d) Cannot tell from the information given. e) None of these (A - D). Addition of chemical B to the reaction mixture above, at equilibrium, will a) cannot be determined b) have no effect c) cause [A] to increase d) cause [C] to increase e) none of the above At a higher temperature, K = 1.8 times 10^-5. Placing the equilibrium mixture in an ice bath (thus lowering the temperature) will a) have no effect b) cause [A] to increase c) cause [B] to increase d)cannot be determined e) none of the aboveExplanation / Answer
Q11.
initially
NH3 = mol/V = 6/1.5 = 4
H2S = mol/V = 9/1.5 = 6
in equilibrium
NH3 = 4-x
H2S = 6-x
and we know
K = 1/([NH3][H2S]()
5.5 = 1/(4-x)(6x)
5.5*(24 - 10x + x^2) = 1
24 - 10x + x^2 = 0.1818
x^2 -10x +23.8182 =0
x = 3.91
solve
NH3 = 4-x = 4-3.91 = 0.09
best answer is D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.