Ethylene oxide is produced from the reaction of ethylene and oxygen at 280 C usi
ID: 526903 • Letter: E
Question
Ethylene oxide is produced from the reaction of ethylene and oxygen at 280 C using a silver catalyst.
2 C2H4 + O2= 2 C2H4O
40.0g of ethylene (MM= 28.054 g/mol) is mixed with 1.50 mol O2 in a 4.00 L reaction vessel at an initial temperature of 25.0 C.
a. Calculate the partial pressures of ethylene and oxygen in the reaction vessel at 25.0 C. Hint: no reaction occurs at this temperature.
b. Calculate the total pressure in the reaction vessel at 25.0 C.
c. The temperature is increased to 280. C to initiate the reaction. Calculate the theoretical yield of C2H4O.
d. The limiting reagent is ______.
e. Calculate the pressure of ethylene oxide (280.C) after the reaction is complete.
Explanation / Answer
(a) Assuming ideal behavior,
Partial pressure of ethylene, PC2H4 = n R T / V = (40.0/28)*0.0821*298/4.00 = 8.74 atm
Partial pressure of oxygen, PO2 = 1.50 * 0.0821 * 298 / 4.00 = 9.17 atm
(b) Total pressure = 8.74 + 9.17 = 17.9 atm
(c)
Moles of ethylene = 40.0 / 28.0 = 1.43 mol
Moles of oxygen = 1.50 mol
From the balanced equation,
2 mol of ethylene needs 1 mol O2,
then, 1.43 mol of ethylene needs 1.43 /2 = 0.715 mol of O2 ( < 1.50 mol)
So, ethylene is limitinge reagent,
From the balanced equation,
2 mol of ethylene forms 2 mol ethylene oxide
then, 1.43 mol of ethylene forms 1.43 mol of ethylene oxide.
THerefore, mass of ethylene oxide (theoretical yield) formed =moles*molar mass=1.43*44=62.9 g.
(d) Thelimiting reagent is ethylene
(e)
Partial pressure ethylene oxide, PC2H4O = n R T / V = 1.43 * 0.0821 * (273+280) / 4.00 = 16.2 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.