Ethylene oxide is made by the partial oxidation of ethylene with oxygen using a
ID: 916007 • Letter: E
Question
Ethylene oxide is made by the partial oxidation of ethylene with oxygen using a silver catalyst: 2C2H4+O2 right arrow 2C2H4O Undesirable side reaction also occurs: C2H4+3O2 right arrow 2CO_2 + 2H_2O The feed to the reactor consist of 10 mole% C2H4, 11 mole% O2, 1 mole%CO_2, and the rest N2 inert diluents. From this reaction, 25% conversion of ethylene in reaction was observed and the reactor outlet stream is found to contain 2 mol CO_2 per 1 mol H_2O. The feed flowrate to the reactor is set at 100 mol/hr. Construct degree of freedom and show the process is correctly specified. Calculate the molar flowrate of all components in the outlet stream. Determine the yield of C2H4O from C2Ut in the process using the following correlation Overall yield = moles of C2H4O produced/,oles of C2H4O should produce if all C2H4 fed was used to produce C2H4O onlyExplanation / Answer
I ´ll answer the b question, if you want the others question, attach them in a new question.
b)
C2H4=0.1*100 mol/hr=10 mol/hr
O2=0.11*100 mol/hr=11 mol/hr
CO2=(0.01*100 mol/hr)+((0.25*10 mol/hr)*2)=6 mol/hr
H2O=((0.25*10 mol/hr)*2)=5 mol/hr
N2=0.78*100 mol/hr=78 mol/hr
C2H4O2=10 mol/hr*0.75=7.5 mol/hr.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.