What volume of hydrogen gas can be produced at STP from the reaction of 1.00 mol
ID: 527405 • Letter: W
Question
What volume of hydrogen gas can be produced at STP from the reaction of 1.00 mol, 1.00 and sodium hydroxide, and 2.00 mol water? 2Al(s) + 2NaH(aq) + 6H_2O(l) rightarrow 2NaAl(OH) (A) 22.4 L (B) 33.6 L (C) 44.8 L (D) 67.2 L What volume of 0.5000 M KMnO_4 is required to react completely with 4.000 g of FeSO_4? 2KMnO_4(aq) + 10FeSO(aq) + 8H_2SO(aq) rightarrow 5Fe_2(SO_4)(aq) + K_2SO(aq) + 2MnSO(aq) + 8H (A) 263.5 ML (B) 94.88 mL (C) 15.18 mL (D) 10.54 mL. Calculate Delta H degree for the reaction 2C(s) + H_2(g) rightarrow C_2H_2(g). (A) -226.7 kJ (B) +226.7 kJ (C) -620.2 kJ (D) +620.2 kJExplanation / Answer
Q21.
find V of gas produced at STP if
1 mol o Al + 1 mol of Na(HO)" react
then
ratio is:
2 mol of Al = 3 mol of H2
1 mol of Al = 3/2 expected = 1.5 mol of H2
1 mol = 22.4 L
1.5 mol = 22.4*1.5 = 33.6 L expected
choose B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.